soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیتدر سال‌های نه چندان دور که هنوز رایانه‌ها به این شکل متداول نشده بودند، کسانی که در خانه کامپیوتر داشتند به صورت نوبتی از آن استفاده می‌کردند و بقیه هم مجبور بودند در کافی نت‌ها با این وسیله کار کنند! اتصال اینترنت هم به صورت دیال آپ (dial-up) و با کندترین شکل ممکن برقرار می‌شد. اما امروزه همه چیز تغییر کرده و حتی بچه‌های کم سن و سال هم به راحتی هر چه تمام به لپ تاپ، گوشی هوشمند یا تبلت دسترسی دارند. سرعت اینترنت نیز به شکل سرسام‌آوری افزایش پیدا کرده و شاهد راه‌اندازی شبکه‌های نسل پنجم (5G) با سرعتی حیرت انگیز هستیم.

در این بین، یکی از پرکاربردترین فناوری‌ها در دنیای دیجیتال، وای-فای (Wi-Fi) است و همه ما روزانه با آن سروکار داریم. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که این کلمه به چه معناست و یا مخفف چه عبارتی است؟ به احتمال زیاد حتی اگر چنین سؤالی به ذهن‌تان خطور کرده باشید، جواب درستی برای آن پیدا نکرده‌اید! بنابراین، در ادامه تا یکبار برای همیشه با ماجرای نامگذاری وای-فای آشنا شوید.

وای-فای چیست

وای-فای چیست؟

قبل از اینکه به فلسفه نام وای-فای بپردازیم، بهتر است بدانیم که اصلاً وای-فای چیست و چگونه ایجاد شده است. وای-فای نوعی شبکه بی‌سیم است که از سیگنال‌های فرکانس رادیویی برای اتصال به اینترنت یا ارسال پیام بین دستگاه‌ها استفاده می‌کند. به لطف این امواج، تمامی دستگاه‌های دیجیتال شما، از گوشی و لپ تاپ گرفته تا تبلت و چاپگر می‌توانند به هم متصل شده و با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند.

اولین بار در سال 1997، کمیته‌ای متشکل از پیشروان صنعت، استاندارد وای-فای را تصویب کردند و دو سال بعد، گروهی از شرکت‌ها اقدام به تشکیل اتحادیه‌ای موسوم به “اتحادیه سازگاری شبکه بی‌سیم” یا WECA کردند که امروزه با نام اتحادیه وای-فای شناخته می‌شود. این اتحادیه یک سازمان غیرانتفاعی جهانی برای ترویج استاندارد بی‌سیم وای-فای است.

وای-فای

وای-فای مخفف چه عبارتی است؟

جالب است بدانید تاکنون در هیچ یک از تاریخچه‌های شکل‌گیری وای-فای به معنی نام آن و اینکه مخفف چه عبارتی است، اشاره نشده است! دلیل هم کاملاً ساده است؛ زیرا این کلمه هیچ معنی خاصی ندارد و اختصاری هم نیست! به گفته اتحادیه وای-فای، این کلمه یک نشان تجاری است که به استاندارد ارتباطات بی‌سیم 802.11 معرفی شده از سوی انستیتوی مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) اشاره دارد. این طور که یکی از اعضای اتحادیه می‌گوید، برای اینکه یک نام ساده برای استاندارد بی‌سیم جدید انتخاب شود، از شرکت بازاریابی Interbrand کمک گرفته شد و در نهایت نام وای-فای به وجود آمد.

درباره این سوال که وای-فای به چه معنی است، بحث‌های زیادی وجود دارد و حتی شایعه شده که این کلمه مخفف “Wireless Fidelity” به معنی “اتصال بی‌سیم” است (Fidelity در اصل به معنی پایبندی است و می‌توان مفهوم اتصال را هم از آن برداشت کرد). البته این شایعه را هم خود اتحادیه وای-فای راه انداخته است! موضوع این است که برخی از اعضا این ایراد را وارد می‌کردند که نشان تجاری وای-فای نامفهوم است و مشتريان خواهان توضيحی درباره اين نام هستند. بنابراین اتحادیه موافقت کرد که یک عنوان توضیحی برای این نشان در نظر بگیرد و نتیجه شد: The Standard for Wireless Fidelity (استاندارد اتصال بی‌سیم). به همین دلیل است که بسیاری از مردم وای-فای را مخفف Wireless Fidelity می‌دانند، اما حقیقت این است که برخلاف معمول اول کلمه وای-فای بدون معنی خاصی ابداع شده و بعد برای آن یک عبارت اصلی در نظر گرفته‌اند که وای-فای مخفف آن باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.