soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیتوقتی مینگ‌چی کو در ژوئن سال 2020 گفت سری آیفون 12 بدون شارژر و هدفون عرضه خواهد شد، همه شوکه شدند. اما این اتفاق در نهایت به واقعیت پیوست و اپل به بهانه حفظ محیط زیست، این اقلام را از جعبه محصولاتش حذف کرد. اتفاقی که در ظاهر با قصد و نیتی پسندیده انجام شده، اما باید دید این اقدام در نهایت به نفع چه کسی تمام شده است؟ محیط زیست، کاربران و یا اپل؟!

اپل ادعا می‌کند که با حذف شارژر و هدفون از جعبه گوشی‌های آیفون، حجم این جعبه‌ها کوچک‌تر شده و در هر پالت می‌توان 70 درصد گوشی بیشتری جا داد. این کار در نهایت باعث کم شدن تعداد پالت‌ها شده و میزان سوخت مصرفی برای حمل و نقل آن‌ها را کاهش می‌دهد. بر اساس برآورد اپل، به این ترتیب سالانه 2 میلیون تن کربن کمتری مصرف می‌شود که معادل خارج کردن 500,000 خودرو از جاده‌ها است!

حذف شارژر و هدفون از جعبه گوشی‌های آیفون

اما این تنها ظاهر ماجرا است و کمتر کسی باور می‌کند که اپل این حرکت را که توسط اکثر تولید کنندگان بزرگ گوشی از جمله سامسونگ و گوگل هم تقلید شد، برای کمک به محیط زیست انجام داده باشد. در واقع، بسیاری معتقدند درست است که هدف اپل از حذف شارژر و هدفون از جعبه‌های آیفون، یک هدف سبز است اما سبز به معنی رنگ پول و نه محیط زیست!

اگر کمی دقیق‌تر موضوع را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که اپل به شکلی کاملاً زیرکانه، برنامه حذف شارژر و هدفون را درست همزمان با عرضه اولین سری از آیفون 5G خود، یعنی سری آیفون 12، آغاز کرد. آیا غیر از این است که اپل تصمیم گرفته هزینه‌های اضافی ناشی از مودم 5G و سایر قطعات مورد نیاز را با حذف شارژر و هدفون جبران کند؟

به گزارش دیلی میل، اپل با حذف شارژر و هدفون از جعبه گوشی‌های آیفون، در مجموع 6.5 میلیارد دلار صرفه‌جویی کرده اما با این حال قیمت گوشی‌های خود را کاهش نداده است. این سیاست نه تنها منجر به کاهش قیمت گوشی‌های آیفون نشده، بلکه خریداران را مجبور کرده تا برای شارژر و هدفون پول بیشتری هم بپردازند. در واقع، اگر کسی بخواهد به همراه آیفون 12 یک شارژر 20 وات و یک هدفون سیمی بخرد، باید 38 دلار دیگر هزینه کند و این پول مستقیماً به لیست درآمدهای اپل اضافه می‌شود.

حذف شارژر و هدفون از جعبه گوشی‌های آیفون

کاهش اندازه جعبه‌های آیفون و افزایش 70 درصدی دستگاه‌ها در هر پالت به اپل کمک می‌کند تا هزینه‌های حمل و نقل خود را تا 40 درصد کاهش دهد. بر همین اساس، برخی تحلیلگران محاسبه کرده‌اند که اپل در هر آیفونی که می‌فروشد معادل 35 دلار پس انداز می‌کند. با این حال، هیچ کاهش قیمتی از سوی شرکت صورت نگرفته است!

از زمانی که اپل اعلام کرد شارژر و هدفون را از جعبه آیفون‌هایش حذف می‌کند، حدود 190 میلیون دستگاه آیفون وارد بازار کرده و در مجموع 6.5 میلیارد دلار صرفه‌جویی کرده و بر سود خالص خود افزوده است. رقمی که حتی ذره‌ای از آن به خریداران نرسیده و مستقیماً به افزایش قیمت سهام شرکت منجر شده است. بنابراین، تیم کوک و مدیران رده‌بالای اپل میلیون‌ها دلار درآمد بیشتر کسب می‌کنند و ما باید قبول کنیم که هدفون و شارژر را به خاطر حفظ محیط زیست از جعبه گوشی‌هایمان برداشته‌اند!

مستر بلیط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.