soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیت

[ad_1]

ما در این مطلب از پرشین وی قصد داریم به بررسی نکات و نحوه انتخاب رنگ سال بپردازیم این رنگ ها که معمولا در موسسه پنتون انتخاب می شود از روی الگوریتم های خاصی انتخاب می شوند در ادامه همراه ما باشید تا بگوییم طراحان لباس از پشت پرده انتخاب رنگ سال چه می گویند در ادامه مطلب همراه ما باشید

نحوه انتخاب رنگ سال

همه چیز درباره انتخاب لباس با رنگ سال
انتخاب رنگ سال، همواره با سر و صداهایی همراه است، اما نکته‌ای که هر سال در این باره، لابه‌لای این سر و صداها گم می‌شود، بررسی دقیق ساز و کارهای این انتخاب و هم‌چنین برخی پشت پرده‌های آن است. روزنامه «هفت صبح» اخیراً در پاسخ به چنین سوالاتی، با دو طراح شناخته‌شده لباس ایرانی گفت‌وگو کرده است.اینکه رنگ‌های انتخاب شده در هر سال وابسته به چه شرایط و براساس چه پارامترهایی انتخاب شده است زیاد برای ما مشخص نیست.
همین‌طور اینکه چرا بسیاری دنباله‌روی رنگ پیشنهادی موسسه پنتون (پن یعنی همه و تون هم معنی رنگ) هستند و آن را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند هم مشخص نیست اما چیزی که مشخص است این است که از سال ۱۹۹۰ میلادی تاکنون، موسسه «پنتون» رنگ مخصوص سال را انتخاب کرده است، آن‌ها با این کار خود باعث می‌شوند مشتری‌ها در دوازده ماه آینده، رنگ خاصی برای پوشش‌ها یا خریدهای مرتبط‌شان داشته باشند.
نحوه انتخاب رنگ سال

نحوه انتخاب رنگ سال

این موسسه رنگ مورد نظر را براساس آنچه مردم به دنبال آن هستند انتخاب کرده به طوری که مردم با استفاده از آن بتوانند پاسخگوی نیاز‌های‌شان باشند.
این رنگ الزاماً رنگ خیلی پرفروش و جذاب بازار مد نیست بلکه رنگی است برای طراحان در تمامی بخش‌ها که بیان‌کننده حالت و نگرشی از مردم جامعه است. اما در ایران قضیه کمی متفاوت است و یا حداقل گاهی کمی طول می‌کشد که رنگ سال همه‌گیر شود. در این زمینه با غزل ترکی شریف‌آبادی، طراح لباس بازیگران مطرح سینما همچون نیکی کریمی و طلیعه ایمانی، طراح لباس نوید محمدزاده گفت‌و‌گویی انجام شده است که نتیجه آن نگاه متفاوت این دو طراح لباس را در بر دارد.
نحوه انتخاب رنگ سال

نحوه انتخاب رنگ سال

صورتی سنگ کوارتز Rose Quartz

رنگ صورتی روشن یا‌‌ همان صورتی سنگ کوارتز Rose Quartz یکی از رنگ‌های انتخاب شده شرکت پنتون برای سال ۲۰۱۶ است. این رنگ حس نشاط، خونسردی و آرامش خاصی را در فرد ایجاد می‌کند. رنگ آبی روشن Serenity هم رنگ انتخابی دیگر شرکت پنتون برای سال ۲۰۱۶ است که این رنگ هم حس آرامش را در فرد ایجاد می‌کند و در اصل ترکیبی از این دو رنگ در دنیای مد مطرح شده است. اما برای اولین بار در طول سال‌های اخیر، این کمپانی امسال دو رنگ را به عنوان رنگ مد و فشن سال ۹۵-۲۰۱۶ انتخاب کرد. دومین رنگ انتخابی شرکت پنتون رنگ سفید استخوانی است.
نحوه انتخاب رنگ سال

نحوه انتخاب رنگ سال

مدیر اجرایی موسسه رنگ پنتون در توصیف رنگ سال ۱۳۹۵-۲۰۱۶ آن را به سایه‌هایی ظریف و جذاب که انسان را به گرمی در آغوش می‌کشد تشبیه می‌کند.او این رنگ طبیعی را برای آشپزخانه، اتاق غذاخوری، میز، لوازم خانگی کوچک و منسوجات قابل استفاده در خانه بسیار مناسب می‌داند. برای انتخاب این رنگ این تیم شروع به بررسی کرده تا رنگی که استفاده صعودی در جامعه داشت را انتخاب کنند.
آنچه باید بدانیم این است که هر رنگی معانی ذاتی و نمادین مختص به خود را دارد. پنتون هر ساله و با توجه به حال و هوای جامعه رنگ سال را انتخاب می‌کند و این رنگ، خیلی زود توسط طراحان و صاحبان صنایع پوشاک و مد، مورد توجه قرار می‌گیرد و وارد محصولاتشان می‌شود. البته پنتون رأساً، دست به انتخاب رنگ سال نمی‌زند و این کار را بعد از نظرخواهی از طراحان دکور و مد، تولیدکنندگان صنعتی و خرده فروشان انجام می‌دهد.
نحوه انتخاب رنگ سال

نحوه انتخاب رنگ سال

نحوه انتخاب رنگ سال چگونه است؟

رنگ سال، معیار طراحی لباس نیست!
در سال‌های اخیر بالاخص سال گذشته که رنگ ارغوانی به عنوان رنگ سال اعلام شده بود ترکیب رنگ قرمز و ماهگونی و ارغوانی را در همه فروشگاه‌های لباس و حتی مبلمان و لوازم خانه دیدیم اما امسال حال و هوای تمامی فروشگاه‌ها رنگ‌های ترکیبی و شاید دلبخواه و براساس سلیقه صاحبان فروشگاه بود. شاید هم یکی از دلایل آن این باشد که رنگ صورتی و آبی کمرنگ و سفید استخوانی بیشتر به درد روزهای گرم تابستان می‌خورد تا بهار سرد و بارانی که پشت سر گذاشته‌ایم.غزل ترکی در رابطه با استفاده از رنگ سال در مانتوهای امسالش می‌گوید: «رنگ سال معیار مشخص و خاصی برای طراحان نیست.
نحوه انتخاب رنگ سال

نحوه انتخاب رنگ سال

به‌خصوص در ایران، چرا که همه مد‌ها و از جمله رنگ چیزی حدود یک سال بعد وارد ایران و سپس همه گیر می‌شود.» او در رابطه با رنگ خنک و پر از آرامش امسال هم گفت: «این رنگ به نوعی مختص تابستان است و مسلما تا تابستان جا می‌افتد و مورد استقبال قرار می‌گیرد.»غزل ترکی در رابطه با نحوه و اولویت کارش می‌گوید: «ما براساس تجربه به سلایق مردم پی برده‌ایم و می‌دانیم که ترکیب چه رنگ و مدلی برای هر سال جواب می‌دهد.
در رابطه با رنگ سال هم با تعصب نسبت به آن عمل نمی‌کنیم چرا که مردم هم امسال زیاد دنبال رنگ نبودند و بیشتر به طرح و خاص بودنش توجه داشتند.»او می‌گوید:« شاید مشتری‌ها رنگ سال را از ما به وفور می‌پرسیدند اما اولویت آن‌ها برای انتخاب مانتو یا لباس رنگ نبود»
مد و لباس

رنگ لباس

استقبال از رنگ‌های پلاستیکی

اما طلیعه ایمانی نظر دیگری دارد و در مجموعه بهاره‌اش به‌وفور از این رنگ استفاده کرده است.او همچنین در این رابطه که استفاده از این رنگ با رفتن به سمت تابستان و گرما بیشتر و بیشتر می‌شود، گفت: «بهار امسال را با این رنگ‌های روشن شروع کردم و استقبال هم از آن بی‌نظیر بود. چرا که مردم نسبت به پارسال به این تغییر رنگ نیاز داشتند و شاید شرکت پنتون هم با توجه به حال و هوای جامعه امروزی و روحیه افراد این رنگ را انتخاب کرد تا یک تغییر کلی در دنیای رنگ و طرح در دنیا ایجاد کند اما مسلماً این رنگ را در مدل‌های تابستانی بیشتر خواهیم دید.»

نحوه انتخاب رنگ سال در دکوراسیون

او معتقد است رنگ‌ها در دکوراسیون خانه و حتی بیرون از خانه به سمت رنگ‌های سفید و یا یک رنگ سبز آبی کمرنگ سوق پیدا کرده است که البته هنوز در غرب در حال استفاده است و مدت‌زمانی حدود یک سال لازم است تا به ایران برسد.ازطلیعه ایمانی که طراح لباس نوید محمدزاده در جشنواره فجر امسال بوده در رابطه با سفارش‌های بازیگران براساس رنگ سال پرسیدیم و او در جواب گفت: «به دلیل رسمی‌بودن مراسم جشنواره استقبال از رنگ‌های تیره بالا بود اما با نزدیک‌شدن به تابستان اصولاً همه لباس‌ها و سفارش‌ها به سمت روشن‌شدن و نازک‌شدن سوق پیدا خواهد کرد.»

بیشتر بدانید از فعالیت های موسسه ی پنتون

موسسه رنگ پنتون به شرکت ها کمک میکند که در مورد رنگ برای مارک ها یا محصولات خود تصمیمات آگاهانه بگیرند و در توسعه و پیشرفت استراتژی رنگ که بر اساس نیازهای منحصر به فرد هر شرکت است آن ها را هدایت میکند. از جمله فعالیت های شرکت پنتون برای کمک به صنایع و شرکت ها: پیش بینی ترند رنگی، که در واقع شرکت پنتون به عنوان تعیین‌کننده‌ی غیررسمی رنگ سال، شهرت جهانی دارد. طراحان مد و بسیاری از صنایع مصرف کننده، میتوانند با استفاده از رنگ های اعلام شده توسط موسسه ی پنتون برای طراحی های محصولات خود برنامه ریزی کنند.
رنگ لباس

رنگ لباس

ایجاد رنگ تخصصی برای حمایت از هویت برند شما در برابر دیگر برند ها، که اینکار با استفاده از روانشناسی رنگ ها صورت میگیرد. تولید رنگ های سفارشی برای هر صنعت ازجمله ( رنگ های کاغذ، رنگ های پلاستیک، رنگ های نساجی) ارائه ی پالت رنگی پنتون با آغاز هر فصل، که پالتی رنگی مشتمل بر ۱۰ رنگ را برای آن فصل معرفی می‌کند. ناگفته نماند که این رنگ‌ها بر اساس سلیقه‌ی شخصی معرفی نمی‌شوند، بلکه با توجه به تحقیق و آمارگیری و عوامل گوناگون از جمله جنبه‌های روانی، مسایل اقتصادی و سیاسی حاکم ارایه می‌شوند. به عنوان مثال در تصویر زیر، پالت ده رنگ پاییز ۲۰۱۷ را مشاهده میکنید.

رنگ سال چگونه اعلام می شود

اعلام رنگ سال توسط موسسه ی پنتون از سال ۲۰۰۰ به بعد آغاز شده است. این موسسه دوبار در سال در پایتخت های کشور های اروپایی به میزبانی از نمایندگان گروه های استانداردهای رنگ از ملل مختلف می پردازد. این جلسات به صورت خصوصی برگزار میگردد و جالب است بدانید در اتاقی با دیوارها و وسایل با رنگ سفید مطلق برگزار می شود. به طوری که هیچ رنگی وجود نداشته باشد تا ایده ای را تلقین کند. سپس هر کدام از این کارشناسان اشیایی که رنگ های الهام بخش دارند را به سایر همکاران نشان میدهند. پس از سخنرانی ها و گفت وگوها یک رنگ به عنوان رنگ سال آینده، مورد نظر قرار می گیرد و توسط موسسه پنتون اعلام می شود. به طور مثال رنگ سال ۲۰۱۳ در بهار ۲۰۱۲ تعیین شده است.
مد انلاین / dressego

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شعبه آنلاین کسب و کار