soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیت

[ad_1]

چک های صیادی با تاریخ انقضا، جای چک‌های کنونی را می‌گیرند و عموم مردم می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن آپ، به‌آسانی همه امور مدیریت چک را انجام بدهند.

به گزارش روابط عمومی آسان پرداخت، در قانون جدید بانک مرکزی که زیرمجموعه قانون صدور چک مصوب مورخ ۱۳ آبان‌ماه ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی است، چک‌ها به‌صورت الکترونیکی مدیریت می‌شوند؛ یعنی تمامی مبادلات مربوط به چک‌های صیادی به‌صورت یکپارچه، الکترونیکی و در سامانه صیاد صورت می‌گیرد. هدف از این یکپارچگی الکترونیکی، جلوگیری از بروز و کاهش تخلف‌های متعدد در حوزه صدور چک است.

کاربران بانک‌های مختلف می‌توانند به‌سادگی از اپلیکیشن آپ که مرجع خدمات مالی/پرداخت/بانکی به‌ شمار می‌رود، مراحل استعلام، صدور، ثبت و واگذاری چک‌ها را بدون نیاز به مراجعه به بانک یا نصب اپلیکیشن جدید انجام بدهند.

سرویس‌­های مدیریت چک صیادی

بانک مرکزی پنج سرویس برای مدیریت چک‌های جدید در سامانه صیاد در نظر گرفته است و کاربران اپلیکیشن آپ می‌توانند با ورود به گزینه چک صیادی، هر کدام از این مراحل را در کوتاه‌ترین زمان ممکن طی کنند.

سرویس نخست، استعلام وضع اعتباری صادرکننده چک است که ما را با تاریخچه شفاف چک‌های پیشین صادرکننده، آشنا می‌کند؛ این مرحله به‌منظور آگاهی دریافت‌کنندگان چک از خوش‌حسابی دارندگان دسته‌چک اعمال می‌شود؛ موضوع مهمی که فقدان آن تاکنون چالش‌های بسیاری برای مردم ایجاد کرده ‌بود.

دراین سرویس وضع اعتباری صادرکننده چک با رنگ‌ مشخص می‌شود؛ به‌عنوان مثال رنگ سفید نشان می‌دهد که صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی است یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد، رفع سوء اثر شده و رنگ قرمز نشانه آن است که صادرکننده چک بیش از ۱۰ فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ ۵۰ میلیون تومان تعهد برگشتی دارد.

سرویس بعدی، ثبت چک صیادی است؛ یعنی تمامی افرادی که قصد استفاده از چک دارند، ملزم هستند که پس از صدور چک، اطلاعات چک صادرشده را به همراه اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه صیاد ثبت کنند. دریافت‌کننده چک  نیز جهت استفاده از برگه چک باید دریافت آن را در این سامانه ثبت کند.

از دیگر سرویس­‌های مدیریت چک می‌توان به انتقال چک صیادی اشاره کرد. سرویسی که در آن فقط نیازمند اسکن QR و ثبت پاره‌ای مشخصات هویتی در اپلیکیشن آپ هستیم و جایگزین پشت‌نویسی چک برای انتقال آن شده است.

سرویس دیگر، امکان استعلام وضعیت چک صیادی است. صادرکننده چک به کمک این سرویس می‌تواند وضعیت برگه چک صادرشده خود را در هر زمان دلخواه استعلام کند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شعبه آنلاین کسب و کار