soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیت

[ad_1]

خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

تیمی از محققان در آزمایشگاه الکترونیک آلی و نانوساختار MIT دانشگاه موفق به تولید یک بلندگوی بی‌نظیر به نازک کاغذ شده‌اند که توانایی فعال کردن قابلیت حذف نویز فعال (ANC) را نیز برای کل اتاق دارد. بله، درست خوانده‌اید! بلندگوهای جدید به شکل یک صفحه و به نازکی کاغذ هستند و تنها به اندازه یک سکه وزن دارند. این بلندگوها وقتی به یک سطح مانند دیوارهای اتاق متصل می‌شوند، می‌توانند صدای باکیفیتی تولید کنند. برای اینکه در مورد این اختراع جالب بیشتر بدانید، در ادامه مطلب .

بلندگویی که به نازکی یک برگ کاغذ است!

تیم مهندسان MIT اخیراً با انتشار یک پست وبلاگ رسمی، بلندگوی بسیار نازکی را معرفی کردند. این بلندگو دقیقاً شبیه یک برگ کاغذ است که می‌تواند به سطوح متصل شده و به عنوان منبع صوتی فعال عمل کند. به گفته محققان، بلندگوی جدید با ضخامت کاغذ، حداقل اعوجاج صدا را داشته و در عین حال انرژی بسیار کمتری نسبت به یک بلندگوی سنتی مصرف می‌کند.

بلندگویی به نازکی کاغذ

برای توسعه این محصول منحصر به فرد، مهندسان MIT رویکرد جدیدی به مفهوم بلندگوها داشته‌اند. برخلاف بلندگوهای سنتی، این بلندگوهای نازک از یک ماده پیزوالکتریک شکل یافته استفاده می‌کنند که با اعمال ولتاژ حرکت می‌کند. حرکت این ماده به نوبه خود هوا را در بالای خود حرکت داده و به این طریق تولید امواج صوتی می‌کند.

سیستم‌های بلندگوی نازک و مشابه فعلی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نمی‌توان آن‌ها روی سطح نصب کرد و باید آزاد باشند تا بتوانند ارتعاش کرده و تولید صدا کنند. برای حل این مشکل، مهندسان طرح را مورد بازنگری قرار دادند و در نهایت به جای اینکه کل صفحه را به لرزش درآورند، طرحی را ارائه کردند که شامل برجستگی‌های گنبدی شکل ریزی است که هر کدام می‌توانند به صورت جداگانه بر روی ماده پیزوالکتریک نازک ارتعاش کنند. برای محافظت از این گنبدها در برابر سایش و ساییدگی نیز لایه‌هایی محافظ در بالا و پایین ورقه نازک قرار داده شده است.

اکنون، با تولید موفقیت‌آمیز این بلندگوی نازک، محققان امیدوارند که بتوان از آن برای فعال کردن حذف نویز فعال (ANC) در اتاق‌های پر هرج و مرج مانند کابین هواپیما استفاده کرد. این بلندگوها را می‌توان بر روی دیوارهای کابین نصب و صداهایی با فرکانس مخالف تولید کرد تا صداهای مزاحم محیط را از بین ببرند؛ دقیقاً شبیه همان کاری که هدفون‌های بی‌سیم مجهز به ANC انجام می‌دهند.

بلندگویی به نازکی کاغذ

محققان همچنین پیشنهاد می‌کنند از آنجایی که بلندگوهای نازک کاغذی مصرف انرژی بسیار کمی دارند، می‌توان از آن‌ها در سالن‌های تئاتر یا سینما نیز استفاده کرد تا صدایی فضایی و سه‌بعدی را برای تجربه‌ای فراگیرتر، ارائه دهند. علاوه بر این، به خاطر مصرف انرژی بسیار پایین، می توان از این بلندگوها در دستگاه‌های هوشمند با عمر باتری محدود نیز استفاده کرد.

در حال حاضر، اگر چه نتایج این پروژه بسیار امیدوارکننده به نظر می‌رسند، اما هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه آیا این بلندگوهای کاغذی وارد تولید انبوه خواهند شد یا خیر، وجود ندارد. اما این امیدواری وجود دارد که در آینده‌ای نزدیک بتوانیم دیوار اتاق نشیمن را با بلندگوهایی این چنینی پوشانده و علاوه بر خلاص شدن از شر صداهای مزاحم، تجربه‌ای هیجان انگیز از موسیقی و فیلم دیدن داشته باشیم.

نظر شما چیست؟ آیا بلندگوهای کاغذی می‌توانند تحولی در زمینه تولید ابزارهای صوتی ایجاد کنند؟ نظرات خود را از طریق بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

مستر بلیط

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شعبه آنلاین کسب و کار