soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیت

[ad_1]

ما این بار در این مطلب از پرشین وی قصد داریم به بررسی لباسها و استایل های مراسم سوگواری بپردازیم وبگوییم که در مراسم های سوگواری باسد از چه لباس هایی استفاده کنیم و لباس های عزاداری مراسم ها و مردمان در کشور اروپایی چگونه است

لباس های عزاداری

لباس های مشکی مراسم عزاداری در سراسر جهان دارای ریشه‌های مشترک است ولی رسوم و آیین‌ها با توجه به زمان، مکان و فرهنگ متفاوت است. یکی از روش‌های عزاداری پوشیدن لباس مخصوص عزا است و رایج‌ترین رنگ برای لباس سوگواری در همه ی جهان، رنگ سیاه است. پوشیدن لباس سیاه در بسیاری از فرهنگ‌ها علامت سوگواری و عزا است و به عنوان یک رسم عرفى و اجتماعى شناخته می‌شود. رنگ سیاه نشانه غم و اندوه و ابهام است و در بیشتر کشورهای غربی و اسلامی به عنوان رنگ عزا و خاکسپاری استفاده می‌شود. با توجه به اینکه رنگ سیاه با تاریکی و ترس از ناشناخته‌ها ارتباط دارد، می‌توان مرموز بودن مرگ و بی‌اطلاعی انسان از چگونگی رو در رو شدن با آن را دلیل انتخاب این رنگ به عنوان نماد مرگ دانست.
پیراهن سوگواری

لباس های عزاداری

در دین اسلام با وجود اینکه به کراهت لباس سیاه به خصوص در نماز فتوا داده شده است، پوشیدن آن براى عزاى امام حسین(ع) کراهتى ندارد. در تاریخ آمده است هنگامى که حسین بن على(ع) به شهادت رسید، زنان بنى‌هاشم لباس‌هاى سیاه و خشن پوشیدند. در برخى از روایات نیز آمده است هنگامى که بر اثر خطابه‌های امام سجاد(ع) و حضرت زینب(ع) یزید به خاندان هاشمى اجازه داد در دمشق عزادارى کنند، زنان هاشمى لباس سیاه پوشیدند و به مدت هفت روز براى شهداى کربلا عزادارى کردند.
 
در همه کشورها مردم جامعه برای نشان دادن عواطف خود راهکارهای مشابهی دارند که اگر چه در سطح آن جامعه شناخته و پذیرفته شده است، ممکن است با کشورهای دیگر تفاوت بسیاری داشته باشد. یکی از اتفاقات ناگزیر زندگی بشر درگیر شدن او با موضوع مرگ و از دست دادن نزدیکان و آشنایان است. در این موارد عرف هر جامعه سلسله‌ای از آداب و مراسم مشخص را برای افراد عزادار پیش می‌آورد که یکی از آشکارترین آنها پوشیدن لباسی ویژه برای مشخص ساختن فرد عزادار و نشان دادن تالمات روحی اوست.
پیراهن سوگواری

مدل های لباس های عزا در اروپا

مدل های لباس های عزا در اروپا

با وجود اینکه در بسیاری از کشورها از رنگ سیاه برای لباس عزاداری استفاده می‌شود، در بعضی دیگر رنگ‌های کاملا متفاوتی برای این منظور جا افتاده است. شاید برای ما بسیار عجیب باشد که رنگی مانند قرمز را به عنوان لباس عزا بشناسیم، اما این رنگ پر‌انرژی در بعضی از کشورها رنگ عزاست. در آسیای جنوب شرقی ترحیم نامه‌ها با جوهر قرمز نوشته می‌شوند. در ترکیه نیز رنگ قرمز نشانه مرگ است و در کشور غنا مردم فقط در زمان سوگواری قرمز می‌پوشند. در برزیل رنگ بنفش و در مکزیک رنگ زرد به عنوان رنگ عزا شناخته می‌شوند.
رنگ دیگری که در بسیاری از فرهنگ‌ها به عنوان رنگ عزا شناخته می‌شود، سفید است. در چین رنگ سفید به معنی مرگ است و به نشانه عزاداری استفاده می‌شود. در مصر باستان، سفید نماد «اوزیریس» خدای مرگ و پاکی بوده است. رنگ سفید برای هندوها هم رنگ عزا است و در مراسم سوگواری از لباس‌های سفید استفاده می‌کنند.
لباس های عزاداری

لباس های عزاداری

در قرون وسطی در بخش‌هایی از اروپا لباس رسمی عزاداری به رنگ سفید بوده‌ است، با این‌حال رسم پوشیدن لباس تیره و به‌ ویژه لباس سیاه، به پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. در ایران هم از دیرباز لباس مردگان به رنگ سفید انتخاب می‌شود و گفته شده در بخشی از تاریخ لباس عزاداری ایرانیان سفید بوده است. اما لباس سوگواری ایرانیان بر اساس آنچه از متون کهن و شاهنامه فردوسی برمی‌آید رنگ سیاه و گاه کبود یا فیروزه‌ای بوده است.

بیشتر بدانید از آنچه باید درباره پوشش مراسم ترحیم بدانید

همه به‌خوبی می‌دانید که رنگ مراسم عزاداری در ایران نیز مانند بسیاری از کشورها، رنگ مشکی است؛ البته می‌توان از سایر رنگ‌های تیره مثل سورمه‌ای، قهوه‌ای سوخته، آبی نفتی بسیار تیره و… هم استفاده کرد؛ اما تحت هیچ شرایطی رنگ روشن نپوشید.
ازطرفی باید در این نوع مراسم، لباس رسمی نیز پوشید و نوع رسمی بودن آن با توجه به نوع مراسم (خاکسپاری، سوم، سالگرد بزرگداشت و…) و مکان برگزاری آن (فضای باز، سالن، رستوران و…) متفاوت است، اما درکل بهتر است که خانم‌ها مانتو، شلوار و شال مشکی بپوشند (در مراسمی که در سال برگزار می‌شود ، می‌توانید پیراهن بلند مشکی ساده نیز بپوشید) و آقاین نیز  کت‌وشلوار مشکی.
لباس های عزاداری

پیراهن سوگواری

دقت داشته باشید که خانم‌ها برای رعایت احترام میزبان نباید لباس باز بپوشند (حتی در مراسمی که در فضای سربسته برگزار می‌شود)؛ ازطرفی استفاده از لباس‌هایی که بخش کوچکی از آن‌ها، مثل سرآستین، یقه و… حریر است یا استفاده از شال حریر، رسمیت بیشتری به لباس می‌بخشد و به‌خصوص در مراسم سالگرد و بزرگداشت مناسب است. آقاین در مواردی که مدتی از درگذشت متوفی گذشته (مثل چهلم و سالگرد) می‌توانند در زیر کتشان، پیراهن سفید بپوشند.
آقایان نباید دکمه یقه‌هایشان را باز بگذارند و لباس خانم‌ها هم باید گردن و سینه‌شان را بپوشاند.

نکات لباس های عزاداری

بهتر است که آقایان شلوار جین نپوشند؛ مگر اینکه رنگش مشکی یا خاکستری تیره باشد و پیراهن مشکی خود را درون شلوار قرار دهند.
قد شلوارها (چه زنانه و چه مردانه) نباید کوتاه باشد.
آقایان در موارد خاص می‌توانند تیشرت مشکی بپوشند (در روزهای تابستانی و در مراسم غیررسمی‌تر مانند سوم و…)، اما تیشرت نباید طرح‌ها و لوگوهای عجیب داشته باشد.
بهتر است که آقایام از پوشیدن کفش اسپرت و ورزشی اجتناب کنند و حتما شلوار رسمی پوشیده و کمربند ببندند.
لباس های عزاداری

پیراهن سوگواری

سعی کنید که به‌ساده‌ترین اما درعین‌حال آراسته‌ترین شکل ممکن لباس بپوشید. شما برای تسلای بازماندگان و ادای احترام به مراسم ترحیم می‌روید، نه جلب توجه بقیه.
اگر مراسم در تابستان برگزار می‌شود و از عینک آفتابی استفاده می‌کنید، سعی کنید عینک ساده و کوچک‌تری به چشم بزنید. از پوشیدن صندل و کفش‌های بندی در مراسم بپرهیزید. لباس‌هایی از جنس نخی و کتان استفاده کنید، چون پلی استر زود عرق می‌کند و بوی بدی از آن متصاعد می‌شود.
اگر مراسم در زمستان برگزار می‌شود، بهتر است که دستکش، شال و کلاه، چتر و سایر اکسسوری‌هایتان نیز مشکی باشد.
لباس های عزاداری

پیراهن سوگواری

لباس های عزاداری

پیراهن سوگواری

شیکسون / چی بپوشیم

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شعبه آنلاین کسب و کار