soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیت


گفتنی می باشد که شکستگی مو از دلایل مختلفی برخوردار است. به طور کلی موهای سالم به یک کوتیکول داخلی با فلس هایی به روی یکدیگر بستگی دارد که در نهایت تارهای شما را کنار هم نگه می دارد. علت خرد شدن مو را می توان به زمان خشکی مو ها مرتبط ساخت، چرا که سبب جدایی فلس ها شده و در نهایت می تواند اختلالاتی را از جمله موخوره و ریزش مو برای افراد پدید آورد.

آشنایی با علت خرد شدن مو

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کرده ایم حتما متوجه شده اید که موهای همه ما از فولیکول هایی برخوردار است که در نهایت به مانند فلس ماهی مشاهده می شود. همچنین هر رشته از مو از پوسته هایی بر روی هم برخوردار می باشد که از شکسته شدن موها تا حد قابل توجهی جلوگیری می کند. این در حالتی است که فلس ها به مرور زمان ضعیف شده اند و در نهایت شکنندگی مو بر روی ساقه های آن رخ می دهد. همچنین عوامل موثر در این رابطه می توان به مقدار خشکی، وزی و مستعد موخوره بودن آن بستگی دارد.

به طور کلی برخی از مواد مغذی به رشد موهای شما کمک به سزایی می کنند و در نهایت از شکستگی در برابر آسیب نیز جلوگیری می کنند. از این رو اطمینان حاصل کنید که روی، آهن و اسید فولیک کافی در رژیم غذایی روزانه شما گنجانده شده است. همچنین پروتئین و آنتی اکسیدان های کافی که در غذاهای گیاهی موجود می باشند نیز به مراتب می تواند موهای شما را بدون آسیب نگهداری کنند.

طی مطالعات انجام شده نیز چنین مشخص شد که ارتباط بین استرس و ریزش مو بسیار حائز اهمیت است. همچنین در حالتی دیگر نیز چنین مشخص است که استرس در نهایت می تواند منجر به شکستگی مو گردد. به طور کلی برخی از انواع استرس باعث می شود که فولیکول های مو از بین بروند و آن هایی که در چرخه رشد نیز قرار گرفته اند از بین خواهند رفت.

از این رو برای مدیریت استرس خود نکاتی را رعایت کرده تا در نهایت علت خرد شدن مو را تا حد قابل توجهی کنترل نمایید.

علت خرد شدن مو چگونه است؟

به طور کلی موهای خشک و غیر طبیعی می توانند یکی از علل های موثر در بروز آسیب و شکستگی مو به شمار آیند. همچنین این شرایط می تواند از عوامل مختلفی از جمله آب و هوای خشک، رطوبت کم و گرمای بیش از حد پیروی کند. از این رو در هنگام شستن موها مطمئن شوید که از آب ولرم استفاده می‌کنید و باید توجه داشته باشید که آب خیلی گرم به مرور زمان می تواند بافت و سلامتی مو را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر انتهای موهای شما نیز خشک است، شامپو را فقط روی پوست سر خود متمرکز کنید. همچنین استفاده از نرم کننده را به حداقل برسانید. اگر زمان زیادی برای خشک شدن مو نیاز دارید اما نمی توانید صبر کنید، می توانید قبل از شانه کردن موهای خیس، نرم کننده مناسب مو را اسری نمایید.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه از سشوار، اتوی صاف یا اتو مو، به حرارت بالا نیاز دارید. با این حال، هنگامی که از این ابزارها به طور نادرست یا بیش از حد استفاده می کنید، در معرض خطر آسیب دیدن کوتیکول مو در اثر دماهای شدید قرار می گیرد.

 • استفاده از مواد شیمیایی متعدد

استفاده از مواد بسیاری برای خشک کردن مو، صاف کردن حرفه‌ای و رنگ کردن بیش از حد می توانند تنها در طی یک هفته زیبایی و سلامتی موها را قائل شوند، چرا که پس از آن و استفاده مکرر از این روش می تواند کوتیکول های مو را شکننده و دچار آسیب نماید.

متخصصان زیبایی مو بر این باورند که تا حد امکان باید جلسات بین رنگ کردن مو و ایجاد تغییرات شیمیایی در بین آن را چیزی در حدود ۸ تا ۱۰ هفته در نظر گرفت و همچنین برای بهبود این فرایند می توانید ماسک مو های مناسب موی خود را امتحان کنید.

معرفی علت خرد شدن مو

 • شستشوی بیش از حد

اگر پوست چرب دارید، به احتمال زیاد سبوم که همان روغن طبیعی پوست سر می باشد، به صورت اضافی در پوست سر تولید می گردند. این شرایط می تواند عاملی موثر در وسوسه شدن برای شستن موهایتان در طی دفعات مکرر منجر گردد.

در حالی که موهای چرب دارید، باید در نظر داشته باشید که شستشوی روزانه آن می تواند به بافت موها آسیب رسانده که از این رو نباید موهای خود را چند بار در طی روز بشویید. همچنین از طرفی دیگر موهای بسیار خشک ممکن است فقط به شامپو های مناسب هفتگی نیاز داشته باشند.

از این رو باید نکات منحصر در رابطه با شامپو زدن به مو را رعایت کرده و آن را به آرامی بر روی پوست سر خود ریخته و پس از آن نرم کننده را به آرامی از انتهای خود تا ریشه سر بمالید.

 • خشک کردن نامناسب با حوله

وقتی از حمام بیرون می آیید، مالیدن حوله روی پوست و موهایتان یک واکنش طبیعی است. با این حال، این حرکت مالشی سبب آسیب پذیری موهای شما می شود و در نهایت به آن ها آسیب می رساند. به جای مالیدن آن و ایجاد اصطکاک به موهایتان می توانید از یک حوله جاذب بر دور موهایتان استفاده نمایید.

همچنین در حالتی دیگر می توانید یک حوله را به عنوان اقدامی موقت برای جذب آب اضافی روی موهای خود بگذارید.

گفتنی می باشد که کش و گره های مو به مراتب می توانند بر روی پوست سر و کوتیکول آن کشیدگی هایی ایجاد کنند. حتما تا به حال متوجه شده اید که هر بار دم اسبی خود را باز می کنید، ریزش برخی مو چشمگیری در آن ها رخ می دهد. از این رو می توانید این مشکل خود را با کوتاه کردن موهایتان در طی هر چند وقت یک بار یا با کمی بستن آرام تر آن برطرف کنید تا موهایتان خیلی زیاد کشیده نشوند.

همچنین مطمئن شوید که از کش های موی واقعی استفاده می کنید، نه فقط نوار های لاستیکی که در نهایت به موهای شما آسیب جدی وارد می کنند.

روتین مراقبتی از مو

 • شانه زدن نادرست موها

شاید شما نیز این جمله را شنیده باشید که ۱۰۰ بار برس زدن موهایتان برای آن ها خوب است، اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که آن یک داستان قدیمی است و در نهایت نتیجه چندانی برای موهایتان قائل نمی باشند. آن ها توصیه می کنند که در عوض فقط هنگام حالت دادن به موهای خود از شانه و برس استفاده کنید.

همچنین در این شرایط باید مطمئن شوید که از شانه های دندانه پهن برای جلوگیری از شکستگی استفاده می کنید. در نظر داشته باشید که موهایتان باید هنگامی برس کنید که به طور کامل خشک شده باشد و در نهایت از شانه های پلاستیکی در این رابطه استفاده نکنید.

ممکن است به نظر برسد که کوتاه کردن مو برای برخی از افراد چندان خوشایند نمی باشد. از این رو کوتاه کردن موها به سالم ماندن موهای شما و عاری از دو شاخه شدن مو نیز کمک به سزایی می کند. شما می توانید مانند لایه برداری پوست به اصلاح مو توجه داشته باشید.

گفتنی می باشد که برای کمک به رشد سلول های جدید، باید برخی از سلول های قدیمی را از بین ببرید. هنگامی که انتهای موهای شما شکافته شده است، این برش ها در کوتیکول به مراتب می توانند ما بقی طول موهای شما را طی کرده و منجر به شکستگی شوند.

از این رو باید در نظر داشته باشید که حداقل هر هشت هفته یکبار به آرایشگر خود مراجعه کنید. حتی اگر در حال رشد موهای خود هستید، کوتاه کردن انتهای آسیب دیده آن ها می تواند از شکستگی بیشتر و برخورداری از علت خرد شدن مو جلوگیری کند.

ارتباط غده تیروئید با علت خرد شدن مو

 • کم کاری تیروئید

گفتنی می باشد کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. اگرچه خود تیروئید اندازه کوچکی دارد، اما نقش مهمی در حفظ عملکرد بدن شما دارد. این شامل متابولیسم، ضربان قلب و حتی رشد موهای شما می شود.

افراد مبتلا به تیروئید کم کار ممکن است متوجه آسیب و ریزش بیش از حد مو شوند، به ویژه در هنگام حمام یا بعد از برس زدن که در نهایت علت خرد شد مو را در بر می گیرد. اگر موهای خشک و آسیب دیده همراه با انرژی کم، افزایش وزن ناگهانی و افسردگی دارید، برای بررسی تیروئید به پزشک مراجعه کنید.

روتین مراقبت از مو

همان طور که در ابتدا با علت خرد شدن مو آشنا شدید، حالا باید نکاتی را در برای مراقبت صحیح از آن نیز در نظر بگیرید که در ادامه این مطلب به معرفی آن ها پرداخته ایم.

 • به آرامی موهای خود را هر روز بشویید و حالت دهید.
 • بعد از رفتن به استخر از ست شامپو و نرم کننده شنا استفاده کنید.
 • سعی کنید در صورت امکان اجازه دهید موهایتان در هوا خشک شود.
 • مطمئن شوید که تمام بافت ها و اکستنشن ها سبک باشند تا روی پوست سر کشیده نشوند.
 • یک مدل موی جدید را در نظر بگیرید که به نگهداری از آسیب های کمتری از طرف شما نیاز دارد.
 • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید تا مطمئن شوید موهای شما تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کند.
 • از پوشیدن کلاه های تنگ برای پیروی مد خودداری کنید.

درمان سنتی آن

همچنین برای پیش گرفتن درمان علت خرد شدن مو در منزل نیز می توانید اقدام کنید که آن ها را در ادامه این مطلب معرفی کرده ایم.

تاثیر روغن بادام برای درمان خرد شدن مو

گفتنی می باشد که این روغن حاوی اسید اولئیک است که در نهایت سبب حفظ رطوبت و تعادل متابولیسم لیپید در مو منجر می شود. در حالتی دیگر نیز این روغن پر خواص می تواند به کاهش خرد شدن موی سر و نرم کنندگی آن منجر گردد.

گفتنی می باشد که تخم مرغ از منابع قوی پروتئین به شمار می آیند که در نهایت سب تقویت مو می شوند. همچین آن می تواند به مراتب وزی مو را از بین برده و از بروز موخوره نیز جلوگیری نمیاد.

خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن نیز منجر شده تا آسیب به مو تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

روغن بابونه از ویژگی های مرطوب کنندگی و ضد التهابی برخوردار است که در نهایت سبب کاهش خرد شدن مو می شود. این روغن، همچنین به درمان التهاب ناشی از عفونت های قارچی پوست سر منجر می شود و در نهایت به آبرسانی آن ها کمک می کند.

همچنین روغن نارگیل را برای مرطوب نگه داشتن موهای می توان امری تاثیر  گذار به شمار آورد. این روغن حاوی اسید لوریک می باشد که در نهایت از خواص ضد قارچی برخوردار است. این روغن می تواند علائم مرتبط با شوره سر و دیگر عفونت های پوست سر را تا حد قبل توجهی از بین ببرد. و در پایان این روغن را به نوبه خود می توان از موثرترین روش های از بین بردن علت خرد شدن مو به شمار آورد.

تاثیر روغن گرچک در درمان خرد شدن مو

از خواص روغن کرچک گفتنی می باشد که غنی از اسید ریسینولئیک می باشد که در نهایت سبب افزایش جریان خون به پوست سر می شود. در نظر داشته باشید که گردش خون برای تقویت فولیکول های موی شما امری ضروری به حساب می آید.

 • نرم کننده مناسب مو

گفتنی می باشد که نرم کنندگی عمیق مو می تواند مواد مغذی و پروتئین های زیادی را برای آن ها تامین کند. همچنین این کار به تقویت موی شما و نفوذ عمیق مواد مغذی به ساقه مو برای ترمیم موی آسیب دیده کمک به سزایی می کند.

خواص سرکه سیب برای مو نیز به این صورت است که برای درمان آسیب های مو و از بین بردن علت خرد شدن مو بسیار تاثیر گذار است. همانطور که می دانید این سرکه دارای خواص متعادل کننده PH می باشد که در نهایت برای حفظ سلامت پوست سر، امری حیاتی به شمار می آید.

همچنین سرکه سیب دارای خواص ضد قارچی است که به کاهش علائم مربوط به شوره همانند خشکی و پوسته پوسته شدن کف منجر می شود.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.