با رای نمایندگان مجلس، طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی در کمیسیون ویژه و بدون ارجاع به صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد.

نمایندگان مجلس، درنهایت امروز، ۶مردادماه، نحوه رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی را مشخص کردند. در جلسه علنی امروز که با حضور ۲۰۸ نماینده مجلس برگزار شد، ۱۲۱ نفر به بررسی طرح در کمیسیون تخصصی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی رای دادند. براساس این اصل، طرح مذکور در کمیسیون ویژه بررسی می‌شود و بدون ارجاع به صحن علنی مجلس، به شورای نگهبان ارسال و در صورت تأیید، به‌صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

پیش از رای‌گیری از نمایندگان، ۵ نماینده موافق و مخالف با طرح، نظرات خود را درخصوص متن و نحوه رسیدگی به آن بیان کردند. طی این صحبت‌ها که ازطریق رادیو فرهنگ هم به‌صورت زنده پخش شد، نمایندگان موافق و مخالف تأکید کردند که طرح حاضر اصلاحات سنگینی را تجربه کرده و تاکنون ۷۰ درصد آن تغییر کرده است؛ درنتیجه همچنان نیاز به اصلاحات اساسی با دخالت کارشناسان حوزه‌ی مربوطه و اصناف و کسب و کارها دارد.

یکی از نمایندگان موافق درمورد مزایای بررسی طرح در کمیسیون ویژه، به اجرای آزمایشی قوانین اشاره کرد که امکان تغییر آن‌ها را فراهم می‌کند. به‌گفته این نماینده، اگر طرح به کمیسیون ویژه برود، نگاه کارشناسانه‌تری آن را بررسی می‌کند تا خروجی آن دقیق‌تر باشد و طرح می‌تواند پس از چند سال تصحیح شود.

به‌گفته ابوترابی، برخی قوانین مهم و مادر مانند همین طرح یا قانون مجازات اسلامی باید باحوصله بررسی شوند تا پخته‌تر تنظیم شوند. وی اشاره کرد که امکان حضور خبرنگاران در تمام جلسات کمیسیون‌ها وجود دارد تا نگرانی اذهان عمومی برطرف شود. به‌علاوه، درصورت بررسی طرح در کمیسیون تخصصی، امکان دعوت از کارشناسان صنوف و خارج از مجلس و شنیدن نظرات و دغدغه‌های آن‌ها وجوددارد.

خبر درحال به‌روزرسانی است…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *