soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیت

[ad_1]

خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، کمپانی کره‌ای سامسونگ تولید تراشه های 3 نانومتری خود را آغاز کرده و به این ترتیب رقیب جدی خود یعنی TSMC را در زمینه راه‌اندازی فرآیند ساخت کارآمدتر و بهینه‌تر، شکست داده است. انتظار نمی‌رود خط تولید 3 نانومتری TSMC تا نیمه دوم سال 2022 به بهره‌برداری برسد.

سامسونگ می‌گوید فرآیند ساخت جدید این شرکت 45 درصد نسبت به فرآیند 5 نانومتری قبلی کارآمدتر است و با وجود کاهش 16 درصدی سطح تراشه‌ها، می‌توان عملکرد آن‌ها را 23 درصد افزایش داد. این غول فناوری کره‌ای امیدوار است در آینده بتواند مصرف انرژی و اندازه تراشه‌های خود را در نسل دوم فرآیند 3 نانومتری خود به ترتیب 50 و 35 درصد کاهش داده و عملکرد آن‌ها را تا 30 درصد افزایش دهد.

این دستاورد می‌تواند نقطه عطفی در تلاش‌های سامسونگ برای رقابت با TSMC محسوب شود. TSMC در چند سال اخیر بیشتر قراردادهای تولید تراشه را به خود اختصاص داده بود و سازنده تراشه‌های اپل برای آیفون، آیپد، مک بوک و مک نیز می‌باشد. البته، بلومبرگ در گزارش خود اذعان کرده تا زمانی که سامسونگ نتواند کارایی فرآیند 3 نانومتری جدید خود را به تولید کننده‌ها ثابت کند، بعید است بتواند سهم بازار TSMC را از دستش خارج کند.

تولید تراشه های 3 نانومتری سامسونگ

سامسونگ می‌گوید فرآیند 3 نانومتری خود را در ابتدا برای طراحی تراشه‌هایی با عملکرد بالا و توان محاسباتی کم به کار خواهد گرفت، اما قصد دارد در نهایت از این فرآیند جدید برای ساخت پردازنده‌های موبایلی استفاده کند.

بلومبرگ خاطرنشان می‌کند که تراشه‌های 3 نانومتری سامسونگ فعلاً در کره جنوبی تولید می‌شوند. ساخت این قطعات ابتدا در تأسیسات Hwaseong انجام می‌شود و قرار است در ادامه به کارخانجات Pyeongtaek گسترش پیدا کند. کارخانه تولید تراشه این شرکت در تگزاس هم که گفته می‌شود قابلیت تولید تراشه‌های 3 نانومتری را دارد، تا قبل از سال 2024 شروع به تولید انبوه نخواهد کرد.

در پی بحران جهانی کمبود تراشه در سال‌های اخیر، محل تولید تراشه بسیار اهمیت پیدا کرده و ایالات متحده، اروپا و چین رقابت شدیدی با یکدیگر دارند تا بتوانند تولید کننده‌ها را به تولید تراشه‌های بیشتر در داخل قلمرو خود ترغیب کنند.

مستر بلیط

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شعبه آنلاین کسب و کار