soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیت

[ad_1]

همانطور که می دانید عملکرد سد دفاعی پوست اهمیت ویژه ای دارد زیرا که توانایی پوست در ترمیم خود، حفظ رطوبت و محافظت در برابر عوامل آسیب زای محیطی به سلامت سد دفاعی پوست وابسته خواهد بود و بایستی اقدامات لازم را برای مراقبت از آن انجام دهید.

نحوه مراقبت از سد دفاعی پوست

به طور کلی پوست از لایه های مختلفی ساخته شده که هر کدام از آن ها عملکرد های مختلفی را برای محافظت از بدن انجام می دهند. بیرونی ترین لایه که به آن استرانوم کورنئوم نیز گفته می شود اغلب به عنوان دیوار آجری نیز توصیف می شود که متشکل از سلول های پوستی سخت که به آن ها کارنوسیت گفته می شود و به یکدیگر متصل شده اند. این همان سد دفاعی پوست است.

چگونگی مراقبت از سد دفاعی پوست

در واقع داخل سلول های پوستی، کراتین و مرطوب کننده های طبیعی وجود دارد که لایه لیپیدی آن حاوی کلسترول، سرامید و اسید های چرب خواهد بود. همچنین این سد دفاعی پوست برای داشتن بدنی سالم ضروری بوده و لازم است برای اینکه عملکرد درستی داشته باشد همواره از آن مراقبت نمایید.

بهتر است بدانید خارجی ترین لایه در سطح پوست که از سلول و لیپید تشکیل شده و مانع از تبخیر رطوبت سطح پوست و از بین رفتن چربی محافظ پوست می شود و همچنین با تولید پروتئین و پیتاید های ضد میکروبی از پوست در برابر میکروارگانیزم های میکروبی محافظت کرده و همچنین دلیل مهم حفظ ایمنی و سلامت پوست و کاهش التهاب آن خواهد بود.

معمولا وقتی که سد دفاعی پوست سالم است پوست شما نرم، صاف، یکنواخت و متعادل به نظر می رسد و زمانی که این لایه آسیب می بیند در پوست خود احساس قرمزی، خارش، التهاب، خشکی و کشیدگی خواهید داشت. پس سلامت پوست در گرو سلامت این لایه محافظ خواهد بود.

توجه داشته باشید که در عملکرد پوست معمولا از تشبیه آجر و سیمان استفاده می شود که در آن سلول های مرده سطح پوست نقش اجر را دارند که اغلب توسط لیپید یا همان سیمان به هم محکم شده اند. ترکیب آجر و سیمان روی پوست لایه چربی مومی شکلی را به وجود می آورد که نقش مهمی در حفاظت از پوست در برابر عوامل آسیب زای بیرونی بر عهده خواهد داشت.

روش های محافظت از سطوح پوست

دلایل آسیب دیدن پوست:

به طور کلی سطوح پوست در طول روز ممکن است با تهدیدات مختلفی روبه رو شود که بسیاری از آن ها حاصل از محیط بیرونی است و تنها مقدار کمی از آن ناشی از عوامل داخلی خواهد بود. برخی از مشکلات داخلی و خارجی که می تواند بر روی سد دفاعی پوست تاثیر بگذارد شامل موارد فوق خواهد بود:

محیطی که هوای شرجی یا خیلی خشک دارد

استفاده از صابون ها

آلرژن ها، محرک ها و آلودگی ها

قرارگیری در معرض مواد شیمیایی خطرناک

استروئید ها

لایه برداری یا شستشوی زیاد

آسیب های فیزیکی

فاکتور های ژنتیکی که می توانند پوست را مسعد مشکلاتی از جمله درماتیت موضعی و پسوریازیس کنند.

دلایل اصلی آسیب دیدن پوست

چگونگی تشخیص آسیب های سد دفاعی پوست:

بهتر است بدانید زمانی که سد دفاعی به درستی عمل نکند ممکن است در برابر برخی از علائم بیش از دیگران مستعد باشید:

خارش

رنگ پریدگی پوست

پوسته پوسته شدن و خشکی پوست

حساس شدن پوست

عفونت های پوستی مانند قارج، ویروس و باکتریایی

آکنه ها

چگونگی تشخیص آسیب های پوستی

روش های محافظت از سد دفاعی پوست:

با توجه به اهمیت حفظ سد دفاعی و پوشش اسیدی آن بایستی به دنبال راهکار های مختلفی برای مراقبت از سد دفاعی پوست تان باشید که در ادامه مهم ترین و کاربردی ترین آن ها را شرح داده ایم:

  • روتین مراقبت از پوستتان را ساده کنید:

اگر تاکنون از روتیت مراقبت از پوستی استفاده می کنید که شامل یک سبد محصول است بایستی این نکته را مورد توجه قرار دهید که سد دفاعی پوست تان را ضعیف خواهید کرد. توصیه می شود که به سراغ یک متخصص پوست بروید و در مورد بهترین محصولات پوستی با او مشورت نمایید.

همچنین اگر مشغول لایه برداری از پوست تان هستید بایستی به نحوه واکنش پوست توجه زیادی داشته باشید زیرا اغلب افرادی که پوست حساس و تیره تر دارند باید از یک پارچه نرم و یک لایه بردار ملایم استفاده نمایید. البته که برخی از اسکراب ها نیز می توانند آسیبی موقتی به سد دفاعی پوست تان وارد کنند.

  • به PH پوست تان دقت کنید:

توجه داشته باشید که پوشش اسیدی پوست تقریبا ۵.۷ خواهد بود اما با این حال پوشش اسیدی برخی از محصولات پوستی بین ۳.۷ تا ۸.۲ خواهد بود. به همین خاطر بسیاری از محققان توصیه دارند که از پاک کننده هایی استفاده کنید که PH آن ها نزدیک به PH طبیعی پوست باشد.

در واقع تنظیم PH پوست می تواند به شما در حفظ و مراقبت از پوست تان در برابر بیماری های مختلفی از جمله اکنه، درماتیت و عفونت های مختلفی کمک بسیاری بکند.

روش های مراقبت از سطوح پوست

  • از روغن های گیاهی استفاده کنید:

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد برخی از روغن های گیاهی خاص می توانند در ترمیم سد دفاعی و همچنین پیشگیری از هدر رفتن رطوبت سطوح پوست کمک شایانی بکنند. در واقع بسیاری از این روغن ها دارای خواص آنتی اکسیدان، ضد التهاب و ضدباکتری خواهند بود.

برای مراقبت از سد دفاعی پوست تان می توانید از روغن های گیاه موثر شامل جوجوبا، نارگیل، بادام، گل رز، آرگان، سویا، گل گاو زبان و آفتاب گردان استفاده نمایید.

  • به دنبال ترکیبات حاوی سرامید باشید:

بهتر است بدانید که سرامید ها در واقع لیپید های موم مانندی هسند که به صور خاص در استراتوم کورنئوم یافت می شوند و برای سلامت عملکرد سد دفاعی پوست بسیار ضروری خواهند بود.

بر اساس تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۹ محصولات حاوی سرامید می توانند به بهبود خشکی، خارش و پوسته پوسته شدن ناشی از عملکرد ضعیف سد دفاعی پوست کمک کنند. در واقع مرطوب کننده های غنی از سرامید نیز می توانند باعث تقویت یکپارچگی ساختار سد دفاعی شما شوند.

همچنین که مرطوب کننده های سرامیدی برای درمان آکنه بسیار مناسب خواهند بود. در پوست های مستعد آکنهف سد دفاعی اغلب ناقص اس و اقدامات درمانی برای درمان آکنه می تواند پوست شما را قرمز و خشک کند. محصولات حاوی سرامید همچنین می توانند به مراقبت از پوست تیره کمک شایانی بکنند.

آسیب دیدن سد دفاعی پوست

  • از مرطوب کننده های حاوی هیالورونیک اسید، گلیسیرین و پترولاتوم استفاده کنید:

پوست خشک یک مشکل رایج به شمار می آید و اغلب مرطوب کننده ها راه حل مناسبی برای آن خواهند بود.  در واقع یک مرطوب کننده خوب می تواند با کاهش میزان هدر رفتن آب پوست جلوی خشکی آن را بگیرد. این محصولات لایه نازکی روی پوست ایجاد می کنند که به حفظ رطوبت کمک خواهد کرد.

یکی از مواد موثره مناسب برای مرطوب ساختن پوست پترولاتوم است که متخصصان اعتقاد دارند این ماده می تواند تا ۹۹ درصد جلوی هدر رفتن آب را بگیرد. بر اساس تحقیقات انجام شده محصولات حاوی هیالورونیک اسید، عسل، گلیسیرین و اوره برای کمک به سد دفاعی پوست بسیار حیرت انگیز عمل خواهد کرد.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شعبه آنلاین کسب و کار