soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیت

[ad_1]

خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

ناسا تلسکوپ فضایی مشهور هابل را در سال 1990 وارد مدار کرد تا دید بهتری از فضا و کهکشان‌های دوردست داشته باشد. این تلسکوپ که به افتخار ستاره شناس مشهور آمریکایی ادوین پی. هابل نامگذاری شده، طی 30 سال گذشته به شکلی خستگی ناپذیر فعالیت کرده است. با این حال، بر اساس اطلاعیه‌ای که ناسا به تازگی منتشر کرده، تلسکوپ هابل طی چند روز گذشته به دلیل نقص فنی در سیستم رایانه‌ای خود از کار افتاده است! .

بیشتر بخوانید:

  • ثبت تصویری شامل 15000 کهکشان توسط تلسکوپ فضایی هابل!
  • دیجی فکت: حقایقی جالب و عجیب درباره فضا که نمی‌دانید

سازمان فضایی آمریكا، ناسا، اعلام كرده كه تلسكوپ هابل هفته گذشته به دلیل بروز مشكل در رایانه پیلود، از كار افتاده است. این رایانه که وظیفه کنترل و هماهنگی ابزارهای مختلف علمی موجود در تلسکوپ را بر عهده دارد، در روز 13 ژوئن (23 خرداد) متوقف شده و تلاش برای راه اندازی مجدد آن در روز 14 ژوئن (24 خرداد) نیز بی‌نتیجه بوده است.

تیم عملیاتی ناسا در ابتدا تصور می‌کرد که مسئله اصلی مربوط به ضعف ماژول حافظه است. اما استفاده از ماژول حافظه پشتیبان هم نتوانست دردی را دوا کرده و رایانه را مجدداً راه اندازی کند.

تلسکوپ هابل

در ادامه، تیم عملیاتی روز پنجشنبه تلاش کرد تا از هر دو ماژول حافظه به صورت همزمان استفاده کرده و تلسکوپ هابل را دوباره راه بیندازد. اما این تلاش هم با شکست مواجه شد.

ناسا می‌گوید رایانه پیلود هابل از نوع NSSC-1 (اولین نسخه رایانه فضاپیمایی استاندارد ناسا) است که در دهه 1980 ساخته شده است. البته قطعات این رایانه در جریان فرایند تعمیر و نگهداری در سال 2009 جایگزین شدند. بنابراین، با توجه به قدیمی بودن این سیستم، راه‌اندازی مجدد آن برای تیم عملیاتی ناسا یک چالش جدی خواهد بود.

هنوز مشخص نیست دلیل از کار افتادن تلسکوپ هابل دقیقاً چیست و چه زمانی مجدداً آنلاین خواهد شد، اما ناسا ابراز امیدواری کرده که این اتفاق هر چه زودتر رخ دهد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شعبه آنلاین کسب و کار