soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیت


دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم شگفتی‌های زیادی دارد و تصاویری هم که از فضا ثبت می‌شوند تاحدود زیادی منعکس کننده این شگفتی هستند! دیدن هزاران میلیون ستاره درخشان در پس زمینه سیاه و سفید فضا واقعاً مسحور کننده است و می‌تواند هر بیننده‌ای را غرق خود کند. ناسا در طی ده‌های اخیر تعداد زیادی عکس فضایی منتشر کرده و اخیراً نیز شاهد ابتکارهای جالبی مانند قرار دادن تصویر اشخاص بر روی عکس‌های واقعی گرفته شده از سطح مریخ،‌ هستیم. اما کاری که یک عکاس فنلاندی انجام داده فراتر از همه این‌هاست و به خودی خود یک کار شگفت‌انگیز محسوب می‌شود. این شخص توانسته تصویری پانوراما و خیره کننده از کهکشان راه شیری تولید کند که البته تکمیل آن بیش از 12 سال طول کشیده است! در ادامه .

متساوینیو (JP Metsavainio9) که یک هنرمند جلوه‌های تصویر و عکاس فضایی است، از سال 2009 شروع به کار بر روی تصویری خارق العاده و عظیم از کهکشان راه شیری کرد. در طول این سال‌ها، او تعداد زیادی عکس از فضا تهیه کرد تا داده‌های کافی تهیه تصویر نهایی را فراهم کند.

درست است که صرف کردن 12 سال زمان برای ساخت یک تصویر زیاد است اما نتیجه نهایی واقعاً ارزشش را داشته و یک نمای پانورامای بسیار عظیم را از کهکشان راه شیری پیش روی مخاطب قرار می‌دهد؛ نمایی که 100 هزار پیکسل پهنای آن است! متساوینیو با کنار هم قرار دادن حدود 234 پانل موزاییکی موفق شده این تصویر عظیم 1.7 گیگاپیکسلی را ایجاد کند.

نمونه کوچک شده از تصویر 1.7 گیگاپیکسلی کهکشان راه شیری

متساوینیو در بلاگ رسمی خود گفته:

جمع‌آوری اطلاعات کافی برای این تصویر موزاییکی در کلاس گیگاپیکسل و با وضوح بالا از کهکشان راه شیری نزدیک به 12 سال طول کشید. کل زمانی که برای نوردهی صرف شده حدود 1250 ساعت و بین سال‌های 2009 تا 2021 بوده است.

در طول 12 سالی که برای ساخت این اثر صرف شده، متساوینیو از تجهیزات مختلفی برای جمع آوری داده‌ها استفاده کرده است. به عنوان مثال می‌توان به تلسکوپ 12 اینچی و قدیمی Meade LX200 GPS، دوربین فضایی QHY9، لنز دوربین Canon EF 200mm f1.8 و فیلتر باند باریک Baader اشاره کرد که تا سال 2014 مورد استفاده قرار گرفتند. در سال‌های بعد هم او از دوربین فضایی Apogee Alta U16،‌ لنز دوربین Tolkina AT-x 200mm f2.8 و فیلتر باند باریک Astrodon 50mm کمک گرفت که تاحدود زیادی پیشرفته‌تر هستند.

پس از جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز، وی تصویری شبه موزاییکی در کلاس گیگاپیکسل را در فتوشاپ ایجاد کرد. در ادامه نیز تصویر نهایی را در وبلاگ رسمی خود منتشر کرد؛ جایی که در آن می‌توان نسخه چاپی و فیزیکی تصویر را نیز خریداری کرد. علاوه بر این، چندین عکس که برای ایجاد تصویر نهایی کهشکان راه شیری مورد استفاده قرار گرفته، در وبلاگ متساوینیو به این آدرس در دسترس بازدید کنندگان قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.