soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیت

[ad_1]

طبق گزارش‌ها، اپل به‌روزرسانی‌های امنیتی بسیار مهمی را برای سیستم‌عامل مک خود منتشر کرده است تا از رایانه‌های مک دربرابر بدافزارها بهتر محافظت کند.

اپل همیشه به‌روزرسانی‌های جدیدی برای سیستم‌عامل‌های خود منتشر می‌کند تا مشکلات امنیتی را رفع کرده و ویژگی‌های جدیدی به آن‌ها اضافه کند. macOS از سیستمی بهره می‌برد که به این شرکت اجازه می‌دهد در پس‌زمینه، محافظت‌های ضد بدافزاری را در رایانه‌های مک ارائه کند. طبق تحقیقات اخیر، این شرکت درسال جاری به‌روزرسانی‌های امنیتی مهمی را برای سیستم‌عامل دسکتاپ خود ارائه کرده است.

محافظت از macOS دربرابر بدافزارها

macOS درست مثل هر نرم‌افزار دیگری، مستعد آلوده‌شدن با بدافزارها است. درحالی‌که مک‌ها مثل ویندوز از برنامه‌هایی مثل Windows Defender بهره نمی‌برند، اما با ابزاری به‌نام XProtext به‌طور مداوم سیستم را برای شناسایی بدافزارها در پس‌زمینه بررسی می‌کنند.

9to5Mac می‌نویسد، XProtext اولین‌بار با macOS Snow Leopard در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. این ابزار می‌تواند بدافزارها را در مک شناسایی کرده و با بهره گرفتن از به‌روزرسانی‌های راه‌دور اپل، بدون نیاز به آپدیت کل سیستم‌عامل، دامنه‌ی شناسایی بدافزارهای جدید را گسترش دهد. قابلیت مشابه دیگر اپل در این‌زمینه، ابزار حذف بدافزار MRT است که به‌روشی مشابه، به حذف بدافزارها در مک کمک می‌کند.

هاوارد اوکلی، محقق شرکت Eclectic از مدتی قبل دو ابزار XProtext و MRT را زیرنظر گرفته است تا دید بهتری از روش اپل برای ایمن‌ نگه‌داشتن مک‌ها به‌دست آورد. این شرکت با macOS Monterey 12.3 که اوایل سال جاری معرفی شد، نسخه‌ی جدیدی از XProtect را منتشر کرد که جایگزین MRT قدیمی‌تر شده است.

اوکلی اکنون ادعا می‌کند که حفاظت از بدافزار در macOS بیش از هفت‌سال قبل تغییر کرده است. به‌عنوان مثال وی خاطرنشان می‌کند که XProtect حداقل یک‌بار درهر روز، مک را بررسی می‌کند و معمولاً این کار را زمانی‌که کاربر با دستگاه کار نمی‌کند یا هنگام اجرای وظایف سبک انجام می‌دهد. البته بسته به موقعیت، اسکن بدافزارها با این ابزار می‌تواند تغییر کند و حتی به‌طور ساعتی نیز اجرا شود.

macOS پیش‌ازاین برای شناسایی بدافزارها، رایانه را در بازه‌های زمانی طولانی‌تر و پس از راه‌اندازی اولیه بررسی می‌کرد. درحالی‌که جدیدترین به‌روزرسانی‌ها، macOS را دربرابر بدافزارها مصون نمی‌سازند، اما سیستم جدید اپل قطعاً هدف قرار دادن کاربران مک با استفاده از چنین حملاتی را دشوارتر خواهد کرد.

نسخه‌های قدیمی‌تر macOS نیز جدیدترین به‌روزرسانی امنیتی اپل را دریافت کرده‌اند

خبر خوب این است که حتی مک‌هایی که نسخه‌های قدیمی‌تر macOS را اجرا می‌کنند، به نسخه‌ی جدید XProtect مجهز شده‌اند. به گفته‌ی اوکلی، این آپدیت برای رایانه‌هایی که macOS Catalina و نسخه‌های جدیدتر را اجرا می‌کنند نیز دردسترس قرار گرفته است.

اوکلی درمورد مک‌هایی که حتی نسخه‌های قدیمی‌تر macOS را اجرا می‌کنند نیز اظهار داشت که جدیدترین به‌روزرسانی امنیتی اپل، برای نسخه‌های بین OS X El Caption و macOS Mojave در آوریل ۲۰۲۲ منتشر شده است. البته درصورتی‌که هنوز از این نسخه‌های قدیمی استفاده می‌کنید شاید زمان آن فرا رسیده است که نسبت به ارتقای دستگاه خود اقدام کنید، زیرا به‌نظر می‌رسد اپل به‌روزرسانی‌های امنیتی جدیدی برای این سیستم‌عامل‌ها منتشر نخواهد کرد.

شایان‌ذکر است اپل اخیراً iOS 12.5.6 را برای دستگاه‌های قدیمی ازجمله آیفون ۶، آیفون 5s و همچنین نسل اول آیپد ایر منتشر کرده است. این آپدیت دو آسیب‌پذیری امنیتی را که روی دستگاه‌های جدیدتر با انتشار iOS 15.6.1 برطرف شده بود را رفع می‌کند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شعبه آنلاین کسب و کار