soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیت


متاسفانه چند دهه‌ای‌ست که درصد چاقی کودکان رو به افزایش است و والدین به دنبال روش‌هایی برای افزایش فعالیت کودکان خود هستند. این موضوع به خصوص در کودکانی که هنوز به مدرسه نمی‌روند بیش از دیگران دیده می‌شود. طبق گفته محققان رشد آمار چاقی از سال ۱۹۹۹ تا به امروز کاملا در BMI کودکان مشهود است.

در حال حاضر بیشتر کودکان اضافه وزن دارند و یا چاق هستند. پیشرفت و همه‌گیر شدن تکنولوژی، دلیل اصلی کم‌تحرکی و کاهش فعالیت کودکان و در نتیجه افزایش وزن آنهاست. البته نمی‌توان به آنها ایراد گرفت؛ دنیای تکنولوژی بسیار جذاب و سرگرم کننده ‌است. با این حال آگاهی ازخطرات و مشکلات روحی و جسمیِ ناشی از اضافه وزن می‌تواند به کاهش نرخ چاقی کودکان کمک کند. به خاطر داشته باشید که افزایش تعداد افراد چاق در هر جامعه برابر است با افزایش نرخ بیماری در آن کشور.

تحقیقات جدید بر میزان فعالیت کودکان نشان می‌دهد که:

 • از هر سه کودک، فقط یک نفر هر روز فعالیت فیزیکی دارد.
 • در برنامه روزانه مدارس کمتر از پنجاه درصد به ورزش اختصاص داده شده است.
 • کودکان و نوجوانان بیش از هفت ساعت در روز را صرف تماشای تلویزیون، استفاده از کامپیوتر، تلفن‌همراه و ابزارهای الکترونیکی دیگر می‌کنند.
 • در آمریکا از هر سه کودک، یک نفر اضافه وزن دارد.
 • احتمال اینکه یک نوجوان چاق در آینده نیز چاق بماند هفتاد درصد است.

متاسفانه مشکل چاقی ریشه‌های فراوانی دارد. از انتخاب نادرست وعده‌های غذا گرفته تا عدم تحرک بدنی. ورزش همراه با برنامه غذایی درست، پایه و اساس زندگی سالم است. باید از همان ابتدا، کودکان را به خوردن غذاهای سالم و داشتن فعالیت فیزیکی عادت داد. بهترین روش برای انجام این کار تغییر سبک و روش زندگی والدین است. وقتی خودتان نوشابه و فست فود استفاده می‌کنید و ورزش در برنامه روزانه‌‌ شما جایی ندارد، نباید انتظار داشته باشید که فرزندتان به غذاهای سالم و یا ورزش کردن تمایل نشان دهد. اما هیچ وقت برای داشتن یک برنامه زندگی سالم و پرتحرک دیر نیست.

خانواده چگونه می‌تواند به افزایش فعالیت کودکان کمک کند؟

۱-افزایش فعالیت کودکان؛ برای فعالیت‌ کودکان خارج از خانه برنامه ریزی کنید.

یک روز خاص را در هفته انتخاب کنید. به اعضای خانواده اعلام کنید که امروز، روز فعالیت فیزیکی در طبیعت است.  وسایل پیک نیک را آماده کنید، غذای سالم بردارید تا بعد از ورزش و بازی در طبیعت درکنار یکدیگر میل کنید. مطمئن باشید که خاطره خوش این روز در ذهن فرزندانتان می‌ماند و با کمال میل به این کار ادامه خواهند داد. به همین راحتی شرایطی را برای افزایش فعالیت کودکان فراهم کرده‌اید. شنا کردن در فصل تابستان، برف بازی و پیاده روی در زمستان و یا دوچرخه سواری در فصل بهار و پاییز گزینه‌های خوبی هستند.

۲-افزایش فعالیت کودکان؛ با هم به کلاس‌های‌ ورزشی بروید.

اطراف محل زندگی خود باشگاه ورزشی یوگا یا ایروبیک پیدا کنید و اسم خود و فرزندتان را باهم بنویسید. اگر فرزند شما برای انجام چنین ورزش‌هایی خیلی کم سن و سال است، می‌توانید به کلاس‌هایی بروید که فقط با انجام حرکات ساده کمی کالری بسوزانند. اگر امکان رفتن به باشگاه را ندارید، با کودک خود در خانه یوگا کار کنید. توجه داشته باشید که هدف، افزایش فعالیت کودکان است حتی به مقدار کم.

چاقی در کودکان رو به راحتی نادیده نگیرین!

می‌دونستید طبق آمارها، کودکان چاق و بی‌تحرک در معرض آسیب‌های روحی و جسمی جدی هستن؟ سبک زندگی غلط و عدم فعالیت فیزیکی عامل اصلی اضافه وزن در کودکان چاقه. اگه شما هم کودک بالای ۱۲ سال دارید که دچار اضافه وزنه، برای گرفتن یه رژیم مناسب با سنش فرصت رو از دست ندید.
همین حالا اقدام کنید

رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی

call-to-action

۳-افزایش فعالیت کودکان؛ اتاق نشیمن را دوباره بچینید.

اتاق نشیمن معمولا مکانی برای تنبلی و استراحت است. مبل راحتی، کنسول بازی، قفسه‌های پر از سی‌دی‌های فیلم و سریال، همه چیز برای تنبلی و هیچ چیز برای تشویق به ورزش مهیاست! راه‌هایی وجود دارد که با آن می‌شود ورزش کردن را به افراد خانواده یادآوری کرد؛ مثلا می‌توانیم برای تماشای تلویزیون ساعت خاصی مشخص کنیم و در کنار آن ساعتی را برای ورزش دسته جمعی قرار بدهیم. حتی می توانیم هنگام پخش تبلیغات همگی با هم یک حرکت ورزشی را انجام دهیم.

۴-افزایش فعالیت کودکان؛ کارهای روزمره را به تفریح تبدیل کنید.

به جای اینکه کارهای روزانه را فقط خودمان انجام دهیم، می‌توانیم آنها را به یک بازی تبدیل کنیم. این کار کمک می‌کند تا کارها با همراهی اعضای خانواده انجام شود. مسابقه بگذارید که با چه سرعتی می‌توانید خانه را تمیز کنید، هفته‌ی بعد سعی کنید رکورد هفته‌ی گذشته را بشکنید. آهنگ بگذارید و با کمک بچه‌ها در حال آواز خواندن و رقصیدن، کارهای خانه را انجام دهید. بسیاری از فعالیت‌های روزانه را می‌توانید با ایده‌های خلاقانه‌ی خود تبدیل به تفریحی کنید که هم برای خودتان و هم برای افزایش فعالیت کودکتان مفید باشد.

۵-افزایش فعالیت کودکان؛ برای وعده‌های غذایی برنامه ریزی کنید.

خانواده‌هایی که غذای سالم مصرف می‌کنند معمولا به انجام عادات سالم مانند فعالیت بدنی مرتب، گرایش بیشتری دارند. اگر برنامه‌ای برای رژیم گرفتن دارید و یا به طور کلی می‌خواهید غذای سالم بخورید، همه اعضا خانواده را به این فعالیت ملحق کنید تا درصد موفقیتتان افزایش پیدا کند. فرزند خود را به فروشگاه‌های مواد غذایی ببرید و اجازه دهید میوه و سبزیجاتی را که می‌خواهند، انتخاب کنند و به نوعی در وعده‌های غذایی خانواده دخالتشان دهید. مطمئن باشید از آنچه خودشان انتخاب کرده‌اند بیشتر خوششان می‌آید و حتما بشقابشان را تا آخر میل خواهند کرد.

روش هایی برای افزایش فعالیت کودکان

دیگر روش‌های افزایش فعالیت کودکان

 • از یک پزشک اطفال بخواهید تا با کودکتان صحبت کند و از مزایای فعالیت فیزیکی برای او بگوید. این صحبت دوستانه می‌تواند کودکتان را به ورزش تشویق کند.
 • به فرزند خود کمک کنید تا رشته ورزشی مورد علاقه اش را پیدا کند. هرچه بیشتر رشته ورزشی‌اش را دوست داشته باشد، زمان بیشتری را صرف انجام آن می‌کند. بهتر است همه اعضا خانواده را درگیر فعالیت کنید تا زمان بیشتری را با یکدیگر بگذرانید و در کنار آن فعالیت کودکان را نیز افزایش بدهید.
 • فعالیتی را انتخاب کنید که مناسب سن کودکتان باشد. مثلا بدن کودکان ۷ یا ۸ ساله برای وزنه برداری و یا دویدن‌ به مدت طولانی آماده نیست. فوتبال، دوچرخه سواری و شنا ورزش‌های مناسبی برای این سنین هستند.
 • محیط و زمان مناسبی برای ورزش کردن مهیا کنید. مطمئن شوید که مکان و تجهیزات ورزشی که برای کودکتان انتخاب کرده‌اید، امنیت دارد و به او آسیب نمی‌زند. لباس‌های راحت و مناسب به آنها بپوشانید.
 • اسباب بازی‌هایی را انتخاب کنید که بازی با آنها نیاز به تحرک زیادی داشته باشد و فعالیت کودکان را زیاد کند؛ مثل توپ یا طناب.
 • سعی کنید برای فرزندتان الگوی زندگی سالم باشید. اگر خودتان مرتب ورزش کنید و برنامه منظمی برای انجام فعالیت‌های فیزیکی داشته باشید، کودکتان از شما الگو برداری می‌کند و تمایل بیشتری به فعالیت‌های فیزیکی نشان می‌دهد.
 • در بازی بچه‌ها شریک شوید و بازی‌ جدید خلق کنید.
 • تلویزیون را خاموش کنید و زمان استفاده از وسایل الکترونیکی را محدود کنید. یک تا دو ساعت در روز را به استفاده از وسایل الکتریکی مانند تلویزیون، بازی‌های کامپیوتری و کامپیوتر اختصاص دهید.
 • برای ورزش کردن زمان بگذارید. برنامه روزانه کودکان را با تکالیف مدرسه و کلاس‌های آموزشی متعدد پر نکنید. اجازه بدهید زمانی هم برای بازی کردن داشته باشند.
 • در انجام فعالیت‌های فیزیکی زیاده ‌روی نکنید. بدن کودکان ظریف است و به راحتی آسیب می‌بیند.  ورزشی را انتخاب کنید که به بدن آنها صدمه‌ای وارد نکند. به یاد داشته باشید که اگر فعالیت کودکان بیش از حد باشد باعث کاهش وزن آنها می‌شود و مشکلاتی در پی دارد. با یک پزشک اطفال مشورت کنید تا برنامه ورزشی مناسبی را برای کودکتان تجویز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.