soghatsara-200-150

خرید مستقیم سوغات شمال با بهترین قیمت و کیفیت

[ad_1]

به‌گفته‌ی وزیر ارتباطات، فضای مجازی به انتشار اخبار سرعت می‌بخشد و نمی‌توان با بستن شبکه‌های اجتماعی جلوی راه توسعه را گرفت.

وزیر ارتباطات با حضور در برنامه‌ی زنده «تیتر امشب» شبکه خبر، صحبت‌هایی درخصوص قیمت اینترنت و خدمات پهن‌باند، گزارش عادل فردوسی‌پور از پلتفرمی خارجی، به‌روز نبودن صدا و سیما و خرید تبلت توسط وزارت ارتباطات مطرح کرد. به گزارش ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی درخصوص بحث محدود کردن پهنای باند و حواشی‌ای که ایجاد کرده است، اعلام کرد که پهنای باند یک مسئله‌ی دستوری نیست؛ میزان مصرف به ذائقه‌ی افراد برمی‌گردد و نمی‌توان کسی را مجبور کرد که چه چیزی مصرف کند.

وزیر ارتباطات گفت: «دو نوع نگاه درمورد پهنای باند وجود دارد. برخی می‌گویند دولت پهنای باند را افزایش ندهد چون بخش فرهنگی به تناسب آن ارتقا پیدا نکرده است. عده‌ای می‌گویند کاری به فرهنگ نداشته باشیم و پهنای باند را بدون درنظر گرفتن این شاخصه توسعه بدهیم. تشکیل مرکز ملی به این دلیل بوده است که در این‌باره تصمیم بگیرد.»

به‌گفته‌ی وزیر ارتباطات، نمی‌توان با نگاهی قدیمی به فضای مجازی وارد شد و انتظار پیشرفت و توسعه داشت؛ او گفت: «فضای مجازی به اخبار سرعت می‌بخشد و این راهش نیست که با بستن این شبکه‌ها جلوی راه توسعه را بگیریم. راهش این است که محتوای مناسب ایجاد کنیم و اقدامات و عملکردمان را متناسب با این فضا پیش ببریم.» جهرمی در همین خصوص تصریح کرد:

مردم چند شب قبل در فضای مجازی درباره‌ی صدای آژیر قرمز صحبت کردند و گفتند در مناطقی صدای آژیر قرمز شنیده و هواپیمایی نیز در آسمان دیده شده است. من همان زمان تلویزیون را روشن کردم و تمام شبکه‌های تلویزیون را گشتم؛ هیچ‌کدام از شبکه‌ها درباره‌ی چنین چیزی صحبت نمی‌کردند. پس ازحدود سه ساعت دیدم که صدا و سیما درباره‌ی این آژیر صحبت می‌کند. زمانی‌که پای فضای مجازی به میان می‌آید، ساختار عمکلردی تفاوت می‌کند؛ اگر به شیوه‌ی قدیم به این فضا نگاه کنیم، توسعه و پیشرفت نخواهیم کرد.

جهرمی: صدا و سیما باید خودش را به‌روز کند

آذری جهرمی اعتقاد دارد که اگر بودجه‌ی برخی سازمان‌ها به‌جای انتقاد، صرف فرهنگ‌سازی شود، مثمرثمرتر خواهد بود. او گفت: «اگر پهنای باند در دوره‌ی دولت دوازدهم افزایش نیافته بود، در ایام کرونا چطور می‌توانستیم آموزش، سلامت و کسب  و کار را پیش ببریم؟ نگاه افزایش پهنای باند، بدون درنظرگرفتن ضوابط فرهنگی ذهنیت اشتباهی است؛ باید جنس فرهنگ‌سازی را تغییر دهیم. دیگر نمی‌توان جامعه را با مکانیزم صداوسیما پیش برد، صداوسیما باید خودش را آپدیت کند.»

وزیر ارتباطات، وضعیت امنیت در فضای مجازی را مناسب توصیف کرد اما آن را نیازمند رسیدگی دانست. او تصریح کرد: «باید دراین زمینه کار کرد چون تفکر دست‌اندازی به قدرت ما زیاد است و افرادی وجود دارند که در این حوزه خرابکاری می‌کنند. باید به این نکته توجه کنیم که فضای مجازی دسترس‌پذیر است و مورد هجوم قرار می‌گیرد. ما سپر دفاعی دژفا را اجرایی کرده‌ایم تا جلوی اتفاقات را بگیرد.»

جهرمی: گزارش فردوسی‌پور را می‌شد در شبکه داخلی پخش کرد

به‌گفته‌ی جهرمی، مدتی قبل گزارشی ورزشی پخش شد که مردم دوست داشتند آن را در شبکه‌ی داخلی خودمان و با گزارش مجری محبوب‌شان بشنوند؛ حال آنکه این موضوع عملی نشد. وزیر ارتباطات گفت این برنامه می‌توانست ترافیک داخلی داشته باشد، اما در شبکه‌ی خارجی پخش شد و ترافیک خارجی را به خود اختصاص داد. جهرمی اضافه کرد:

همیشه با بستن فضای مجازی نمی‌توان به نتیجه‌ی دلخواه رسید؛ گاهی چاره‌ی کار آزاد کردن فضا است. پهنای باند یک مسئله دستوری نیست که به مردم بگوییم چه چیزی مصرف کنند، مصرف به ذائقه افراد برمی‌گردد و نمی‌توان به کسی زور کرد که چه چیزی مصرف کند.  

جهرمی: ایران جزو ارزان‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات پهن‌باند

به‌گفته‌ی وزیر ارتباطات و براساس اطلاعات سازمان جهانی مخابرات، ایران از نظر تعداد مشترک تلفن همراه رتبه‌ی نخست منطقه و ازنظر توسعه‌ی زیرساخت‌های ICT درمیان سه کشور اول دنیا قرار دارد و ضریب پوشش اینترنت در روستاها نیز تا اردیبهشت ماه سال آینده، به ۱۰۰ درصد می‌رسد. آذری جهرمی می‌گوید به‌لطف سرمایه‌گذاری‌های خوب در حوزه‌ی فناوری از سال ۹۲ تاکنون، ایران از نظر شاخص‌های کیفی و قیمت در بین کشورهایی قرار دارد که که ارزان‌ترین خدمات پهن باند را از نظر پرداختی ارائه می‌دهند.

وزیر ارتباطات می‌گوید ایران از نظر مقرون‌به‌صرفه بودن خدمات هم رتبه‌ی دوم را دارد؛ همچنین رشد ۳۰ درصدی استارتاپ‌ها را تجربه کرده است.

به‌گفته‌ی وزیر ارتباطات، مهم‌ترین ابزار نظارتی این وزارت‌خانه برای کنترل قیمت اینترنت، تذکر و امکانی برای قیاس اپراتورها با یکدیگر است. آذری جهرمی می‌گوید: «در گام‌های بعدی، از تنبیه‌ مالی نیز استفاده می‌کنیم؛ همان‌طور که مدتی قبل، دو اپراتور قیمت اینترنت را افزایش دادند و ما پس از درنظرگرفتن جریمه برای آن‌ها، قیمت را به قبل برگرداندیم.»

طبق گفته‌های ‌وزیر ارتباطات، با اقدامات دولت تدبیر و امید، تعداد مشترکین اینترنت از ۴ میلیون به ۷۰ میلیون نفر رسید، اینترنت تثبیت شد، تورم بخش ICT از ۱۱ درصد گذر نکرد و اقتصاد بخش فناوری اطلاعات سه برابر شد. جهرمی گفت: «این‌ها بزرگ‌ترین اقداماتی است که در حوزه‌ی فناوری اطلاعات در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاد.»

جهرمی: خرید تبلت به وزارت ارتباطات مربوط نیست

وزیر ارتباطات، تعداد افرادی که در ایام شیوع کرونا به تحصیل یا آموزش ادامه دادند، ۱۳ میلیون دانش‌آموز، ۱۴ میلیون دانشجو، یک میلیون معلم و ۱۴۰ هزار استاد دانشگاه بودند. جهرمی گفت نباید مشکل ارتباطی عده‌ای را به کل کشور تعمیم داد.

محمدجواد آذری جهرمی درباره‌ی دسترسی نداشتن برخی دانش‌آموزان به سخت‌افزاری مانند تبلت اعلام کرد که هم‌اکنون، سه میلیون دانش‌آموز تبلت ندارندو هزینه‌ی تأمین تبلت برای آن‌ها، ۹ هزار میلیارد تومان است. جهرمی گفت برخی اعتقاد دارند که تأمین این تبلت‌ها باید برعهده‌ی وزارت ارتباطات باشد، درحالی‌که بودجه‌ی تخصیصی وزارت ارتباطات ۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است؛ این یعنی بودجه‌ی وزارت‌خانه یک ششم مبلغی است که برای خرید تبلت نیاز است.

وزیر ارتباطات تصریح کرد که این وزارت‌خانه تمام تلاش خود را کرده‌ تا از اعتبارات، ظرفیت اجتماعی، کمک‌های مردمی و اپراتورها برای تأمین تبلت استفاده شود اما نیاز موجود، بسیار گسترده‌تر است و هیچ ارتباطی به حوزه‌ی کاری وزارت ارتباطات ندارد.

وزیر ارتباطات در انتهای صحبت‌های خود اشاره کرد که در دهه فجر مرکز امنیت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات و تا پیش از پایان سال، منطقه‌ی ویژه ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح خواهد شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شعبه آنلاین کسب و کار